Reklama

Macron: "Europa musi stać się potęgą kosmiczną"

Prezydent Francji - Emmanuel Macron.
Prezydent Francji - Emmanuel Macron.
Autor. Emmanuel Macron/platforma X

Prezydent Francji powiedział, że Europa musi stać się potęgą kosmiczną, aby rzucić w tym zakresie wyzwanie Stanom Zjednoczonym Ameryki oraz Chinom. Emmanuel Macron podkreślił również potrzebę przyspieszenia procesu rozmieszczania satelitów niskoorbitalnych oraz zapowiedział zwiększenie udziału francuskiego w firmie Eutelsat.

W ubiegłym tygodniu na paryskim lotnisku Le Bouget odbywały się międzynarodowe targi lotnicze Paris Air Show 2025. W tym roku szczególna uwaga poświęcona była rozwiązaniom dla sektora wojskowego. Część wydarzenia poświęcona była również technologiom kosmicznym, które w obecnych czasach są kluczowe dla naszego bezpieczeństwa. W trakcie targów zawarto szereg porozumień oraz padły ważne deklaracje, szczególnie ze strony prezydenta Francji.

Reklama

Celem - dołączyć do elity

Uczestnicy tegorocznych targów Paris Air Show mogli być świadkami wielu porozumień, które były nawiązywane przez podmioty sektora lotniczego oraz kosmicznego. Ostatniego dnia wydarzenia swoją obecnością zaszczycił Emmanuel Macron, który zapoznał się z technologiami prezentowanymi przez rodzime, jak i zagraniczne podmioty. W trakcie swojego wystąpienia zapowiedział plany utworzenia europejskiego lidera w produkcji satelitów.

Prezydent Francji oświadczył, że francuski rząd zwiększy swój udział w firmie Eutelsat o 717 mln EUR. W wyniku tej decyzji Paryż stanie się największym udziałowcem Eutelsat, do którego należeć będzie 29,99 proc. kapitału i praw głosu. „Ta inwestycja to kwestia suwerenności strategicznej” - podkreślił Macron.

Warto zauważyć, że kilka dni wcześniej firma Eutelsat ogłosiła zawarcie 10-letniej umowy z francuskimi siłami zbrojnymi, na mocy której zapewni armii dostęp do zasobów kosmicznych w ramach konstelacji satelitów OneWeb LEO. Przypomnijmy, że w 2023 r. doszło do fuzji operatorów satelitarnych Eutelsat oraz OneWeb. W wyniku połączenia powstało Eutelsat Group.

Obecnie Eutelsat dysponuje 35 satelitami geostacjonarnymi oraz około 650 satelitami sieci OneWeb na niskich orbitach okołoziemskich (LEO). Firma planuje zwiększenie swojej floty o 650 satelitów. Działania w tym zakresie mają pomóc w stworzeniu europejskiego podmiotu, który będzie w stanie konkurować w zakresie łączności satelitarnej z usługą Starlink firmy SpaceX.

Reklama

Macron podkreślił, że Eutelsat jest „jedynym nieamerykańskim i niechińskim graczem, dysponującym konstelacjami tego typu satelitów na LEO”. Powiedział on także, że Europa musi przyspieszyć rozmieszczanie satelitów niskoorbitalnych i nie może akceptować „uzależnienia od nieeuropejskiej” kosmicznej infrastruktury telekomunikacyjnej. Dodał, że Europa musi stać się potęgą kosmiczną, a Francja musi być jej sercem.

Prezydent Francji zaapelował o większe inwestycje, ponieważ europejski przemysł kosmiczny zmaga się z problemem utrzymania konkurencyjności w obliczu rywali z USA i Chin. Ostrzegł, że Europejczycy „znajdują się na skraju całkowitego” wykluczenia z rynku konstelacji satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Macron wezwał również graczy spoza Europy do współpracy z Francją. zapowiedział, że w planach rządu jest zorganizowanie specjalnego szczyt na początku 2026 r., który skupi się na budowie europejskich zdolności kosmicznych. Wydarzenie będzie miało na celu zmobilizowanie partnerów publicznych i prywatnych na całym świecie do współpracy.

Reklama

Suwerenne zdolności

Wsparcie finansowe firmy Eutelsat to tylko jeden z elementów działań Europy na rzecz budowy suwerennych zdolności łączności satelitarnej. Obecnie jednym z najważniejszych projektów jest IRIS², czyli wieloorbitalna sieć satelitarna, która ma zapewnić rządom państw członkowskich UE bezpieczną i odporną infrastrukturę łączności. Warto zauważyć, że Eutelsat przeznaczył już około 2 mld EUR na swój udział w tym projekcie.

Pod koniec 2024 r. Komisja Europejska oraz Europejska Agencja Kosmiczna oficjalnie sfinalizowały umowy z konsorcjum SpaceRISE w celu stworzenia konstelacji IRIS² (Infrastructure for Resilience, Interconnectivity and Security by Satellite). Łączny koszt IRIS² to blisko 11 mld EUR. Projekt będzie finansowany ze środków UE, ESA oraz prywatnych środków od operatorów satelitarnych wchodzących w skład konsorcjum SpaceRISE. Szczegóły poniżej.

Czytaj też

Obecne plany przewidują, że konstelacja będzie składać się z 290 satelitów, które zostaną rozmieszczone na różnych orbitach, a także infrastruktury naziemnej. W pierwszej kolejności usługi będą skierowane przede wszystkim do rządów, natomiast z czasem będą one przeznaczane również do celów komercyjnych. Sieć ma być w pełni operacyjna w latach 2030-2031.

Źródła: PAP, Reuters, Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama
    OSZAR »